Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku stracił swoich 10 szokujących prognoz na najswobodniejszy rok. Tym całkowicie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Unii Europejskiej, Donald Trump przegra zgodnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… nagrodom w postaci zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zjawiska, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie był pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, jest ostatnie „etap mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są wtedy jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich przyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najwyższym wpływie – szokujące dla świata – więc te najmniej spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem istotnym będzie główna zmiana status quo. Rok ten chyba być niczym wielkie wahadło, wydobywające się w stylu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki finansowej i fiskalnej, a jeszcze – co równie ważne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki świadczyło to konieczną porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do kształtowania polityki potrafiło więc nazywać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz że nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich wartość w obrębie kosztów połączonych z infrastrukturą i formą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w postaci zielonej i czarnej siły
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w kontraktu z brakiem zwrotu z lokacie w niniejszym rynku, wezmą z nadziei i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bliskich krajach. Zbiegnie się zatem w okresie z nową rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie ostatnie zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich popularności i chcenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na znaczniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji wykaże się to wspaniałym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, ale także dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt wysokiego szumu medialnego i niskich zwrotów z lokacie. Jednakże w wartość kolejnych słów w obrębie polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skupi się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jak najwyższy na świecie dostawca podawanego w samochodach palladu, oraz w 2019 r. odnotowującego jedne z najczystszych produktów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na rynku akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w pełni rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na miara eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w rezultatu zwiększonego popytu i ogromniejszych opłat i również kiedy w sukcesu Rosnieftu ceny jego treści wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dużo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie ale w Stopniach Zjednoczonych, jednak także na całym świecie przedstawiono na targ biliony USD w perspektywy kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze wyższych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z porady na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a ubytki w Stopniach Związanych są wysokie i wciąż rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w styl przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektywy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś dziwnego: płace i ceny zaczną gwałtownie występować w wartość, jak napędy będą docierać do gospodarki, kiedy na ironię z powodu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, gdy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na etapy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z ogromnym kryzysem. Będą wymagały się zmierzyć z dużym otoczeniem gospodarczym i ekonomicznym, określającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co coraz dużo obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz walką ze karty przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót także na starcie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej ujawniająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może bardzo zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia zaangażowań i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w bliskim czasie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do zera, oraz do celu roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Od ostatniego terminu na rynek ten wpływały negatywnie dwie duże siły. Ważną z nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i duże postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była znaczenie istna amerykańska rewolucja w charakterze produkcji ropy z łupków, w produktu której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był rosnący kapitał delikatny i powszechny będący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na siłę odnawialną. W efekcie niższych opłat i zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie wykaże się wygrany – oraz będzie ostatnie równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną reklamą była informacja rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt ostatniego roku, że w kontraktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw ruchu w wszystkim świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego okresu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co liczy zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w rozwoju tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym momencie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że być obecną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w mieszkanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również i drugie gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą najbardziej zróżnicowane z lat. RPA prowadzi w stylu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we całych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i zrobi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wartość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do zrozumienia w sprawie co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w układzie taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

Jednak już na starcie 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a razem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, oraz jego rada w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Stopniach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „moralnego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości dodanej w wysokości 25 proc. na całkowite przychody brutto na rynku amerykańskim generowane z produkcji zagranicznej. Sprawi to mocne protesty ze karty partnerów handlowych, ponieważ będą ostatnie w myśli stare taryfy w bieżącym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją pracę do Czyń Zjednoczonych w charakteru uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana stanowiska w wartość żyć na rzecz lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do zastosowania istotnego bodźca fiskalnego i mocnego umocnienia SEK. Jak powszechnie miało wówczas stanowisko w sukcesu szwedzkiej polityki, także kiedy na starcie lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za bardzo w nowoczesnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji dotarła do momentu, w jakim społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje zdrową plus wciąż będącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę formę, tym tymże wybierając ich z wszystkiej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak i ich intencje były pozytywne: otwartość i równość dla każdych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, oraz wszystkie modele wymagają istnieć modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, żeby mogły dobrze być. Inne kraje skandynawskie będą traktować o „warunkach występujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, oraz nie jak o modelu najlepszych praktyk. Szwecja znajdzie się w recesji, oraz ze względu na nasz status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie wrażliwa na całe spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak i gospodarczego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest suchy i biały, czyli należy do szkoły demograficznej, która zanika w grupach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc roli w wieku 20-40 lat, jakie są wiele dużo elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w jeszcze znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a jeszcze obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi oddają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do dobrego poziomu przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od momentu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo sprzedaje się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, otwierając się na pokrywane przez Węgry – oraz w roli premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i jakości reagujących na sprawa praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To trudne do życia status quo, a obie ściany będą miały trudności z przybyciem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w planie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co liczy poważną zmianę retoryki, która zbiega się w okresie z transferami z UE, ale zaniknie w rozwoju najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie rozważać nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i zrobi spadek wartości dolara o 30 proc. w kontakcie do złota. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i chęciom połączonym z rosnącymi zagrożeniami ze karty Miej Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i opieki nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą firmę finansową na świecie. Celem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w historii prowadzenia całego handlu w niniejszym kraju wyłącznie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze względu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja dużej ilości światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą postrzegać coraz mniejszy napływ sposobów na kreowanie swojego podwójnego deficytu. W rozwoju tylko paru miesięcy USD straci na wartości 20 proc. w kontakcie do ADR i 30 proc. w kontakcie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments