Kilka zasad ubiegania się o kredyt osobisty

Kilka zasad ubiegania się o kredyt osobisty

Pordnik Prasóweczki

Gdy potrzebujesz pożyczki to znalezienie odpowiedniej oferty i uzyskanie pozytywnej decyzji to tylko niektóre z czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę. Warto również chronić siebie i wystrzegać się przy okazji częstych pułapek.

Upewnij się, że otrzymałeś najkorzystniejsze warunki

Zanim rozważysz różne opcje kredytu i zaczniesz szukać najlepszego oprocentowania warto się wstrzymać i upewnić się, że kredyt sam w sobie jest najlepszym rozwiązaniem w Twojej obecnej sytuacji.

Upewnij się, że nie istnieją inne rodzaje kredytów i pożyczek, które mogłyby lepiej zaspokoić Twoje potrzeby. Przykładowo, możesz skorzystać z linii kredytowej lub debetu na rachunku bankowym.

Zważywszy, że pożyczki hipoteczne są zabezpieczone Twoim domem, natomiast kredyty osobiste zazwyczaj nie – to oprocentowanie będzie prawdopodobnie korzystniejsze, jeśli zdecydujesz się skorzystać z pożyczki hipotecznej. Należy jednak pamiętać, że zastawiając dom w celu zabezpieczenia pożyczki, przyjmujesz na siebie znacznie większe ryzyko w zamian za potencjalnie niższą stopę procentową.

Uważaj przy konsolidacji kart kredytowych

Wykorzystanie pożyczki osobistej do spłaty zadłużenia z tytułu karty kredytowej na więcej niż jednym rachunku i konsolidacja płatności jest jednym z najbardziej popularnych sposobów wykorzystania tego typu pożyczek. Jeśli możesz zabezpieczyć niższe oprocentowanie pożyczki osobistej niż to, które płaciłeś na swoich kartach kredytowych, to ta strategia ma szansę zaoszczędzić sporo pieniędzy w postaci odsetek.

Użyj kalkulatora konsolidacji zadłużenia, aby obliczyć ile pieniędzy może zaoszczędzić Ci konsolidacja kart kredytowych.

Jeśli jednak zaciągasz pożyczkę, aby skonsolidować kosztowne zadłużenie na karcie kredytowej musisz być ostrożny. Możesz potencjalnie obniżyć swoją zdolność kredytową jeśli po spłaceniu starych kart znów zaciągniesz nowe kredyty na kartach.

Czytaj drobny druk

Warto zapoznać się z kompletnymi warunkami każdej pożyczki i kredytu, w tym z jej opłatami i okresem spłaty. Pomoże Ci to uniknąć ukrytych kosztów i innych pułapek.

Upewnij się, że poprosiłeś kredytodawcę o pełne ujawnienie wszystkich warunków pożyczki i przeczytaj drobny druk. Istnieją różnice w warunkach oferowanych przez różnych kredytodawców.

Upewnij się, że miesięczne terminy płatności i spłaty kredytu są dla Ciebie odpowiednie. Mogą istnieć również opłaty za opóźnienia w płatnościach, ubezpieczenie kredytu i inne.

Kredytodawca stara się zapewnić sobie stabilny strumień spłaty odsetek w okresie kredytowania. Tak więc, upewnij się, że nie ma żadnych opłat za przedterminową spłatę w przypadku, gdy chcesz spłacić swój kredyt przed datą zapadalności.

Zwróć uwagę na opłaty za udzielenie kredytu

Przed złożeniem wniosku o nowy kredyt należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy kredytodawca pobiera opłaty za udzielenie kredytu. Podczas gdy niektórzy pożyczkodawcy wydają się oferować niższe oprocentowanie może się okazać, że pobierają oni również opłatę za złożenie wniosku. Taka opłata skutecznie podnosi ogólny koszt kredytu.

Możliwe, że lepiej byłoby, gdybyś skorzystał z usług kredytodawcy, który oferuje wyższą stopę procentową niż inni, ale nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za jego udzielenie. Internetowe kalkulatory pomagają porównać stopy procentowe, opłaty za udzielenie kredytu i inne prowizje, tak aby ustalić i porównać rzeczywisty koszt finansowania między różnymi kredytodawcami.

Przemyśl dokładnie kwestię dokonywania automatycznych spłat

Niektórzy kredytodawcy oferują kredytobiorcom dostęp do swoich rachunków bankowych w celu automatycznego podejmowania comiesięcznych płatności. Przykładowo możesz otrzymać zniżkę, jeśli zdecydujesz się na automatyczne miesięczne raty.

Jeżeli planujesz wygodnie dokonywać spłat (i ustaliłeś swój miesięczny budżet na ich obsługę) to dobrze jest skorzystać z tej wygodnej i prawdopodobnie tańszej opcji spłacania. Jeśli jednak Twój harmonogram jest niespójny lub masz inne problemy, które mogą sprawić, że nadążanie za automatycznymi wypłatami stanie się kłopotliwe, być może będziesz chciał uniknąć takich rozwiązań.

Niektórzy kredytodawcy mogą uzależnić warunki kredytu od konieczności dokonywania automatycznych płatności. Jeśli wolisz płacić online lub ręcznie musisz sprawdzić, czy masz możliwość rezygnacji. Jeśli bank żąda automatycznych płatności jako warunku zaciągnięcia kredytu, musisz zdecydować czy jest to dla Ciebie przeszkodą.

A co jeśli napotkasz trudności ze spłatą?

Sprawdź jakie są dostępne możliwości na wypadek, gdybyś miał problemy ze spłatą kredytu. Czy istnieje możliwość zmiany warunków? Czy kredytodawca umożliwi Ci wejście w okres karencji lub przesunięcie spłaty na koniec okresu kredytowania?

Ponadto czy kredytodawca jest otwarty na mediację w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów? Miejmy nadzieję, że żadna z tych kwestii nie będzie dotyczyła Twojej sytuacji. Mimo to lepiej jest znać odpowiedzi na powyższe pytania z odpowiednim wyprzedzeniem.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiecej-Gotowki.pl
Wiecej-Gotowki.pl
2 lat temu

Jeśli jest problem ze spłatą kredytu to albo właśnie mediacja albo po prostu zmiana pracy na lepszą, dzięki której poprawimy naszą sytuację finansową.