Udając się do banku z zamysłem złożenia wniosku o kredyt musimy być przygotowani na to, że zostanie oceniona nasza zdolność kredytowa. Będzie ona dokonana na podstawie naszej historii kredytowej, dokumentów, które dostarczymy do banku, a więc zaświadczenia o dochodach, naszego stanu cywilnego, a nawet wieku czy zawodu.
Jak poprawić swoja zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa jest czynnikiem, który określa maksymalną wartość zobowiązania jakie możemy zaciągnąć, korzystając z usług banku lub SKOK-u. Zdolność kredytowa szczególnie ważna jest w momencie kiedy staramy się o kredyt hipoteczny. Co więcej, zdolność kredytowa to nie tylko maksymalna suma, ale również lepsze warunki, które możemy otrzymać zaciągając kredyt. Jak sam pewnie już zauważyłeś na zdolność kredytową składa się bardzo wiele czynników. Wpływ na nie mamy my sami, a więc zdolność kredytową możemy pokierować w dobrą stronę, jeśli uznamy, że troszeczkę zboczyła z dobrego kursu. W tym artykule prezentuje kilka porad, za pomocą których możemy poprawić naszą zdolność kredytową w oczach banku. Ich stosowanie czasem wymaga jednorazowego wysiłku, innym razem musi trwać kilka lat, aby przynieść wymierne korzyści. Wszystkie jednak na pewno pomogą nam w uzyskaniu lepszych kredytów i pożyczek w przyszłości.
Pierwszym elementem tworzenia lepszej zdolności kredytowej jest pozbycie się wszelkich kart kredytowych oraz kredytów w ROR. Banki posiadają narzędzia takie jak wgląd do raportu Biura Informacji Kredytowej, umożliwiające sprawdzenie aktualnych zobowiązań każdego wnioskującego. Bez znaczenia czy limity na karcie kredytowej są wykorzystywane czy nie – informacja o nich zawarta w BIK, działa na niekorzyść naszej zdolności kredytowej. Poza tym, że pozbywając się wszelkich kredytów lub innych zobowiązań finansowych, zyskujesz większa zdolność kredytową, możesz w ten sposób wykazać większe oszczędności, które za każdym razem działają na twoją korzyść. Będziesz w ten sposób mógł wykazać większą kwotę, która w przypadku kredytu hipotecznego może stać się twoim wkładem własnym.
Jednym z podstawowych elementów naszej historii kredytowej są nasze dochody. Bank za każdym razem bardzo dokładnie sprawdza naszą historie kredytową. Oczywiście, im większe dochody tym kredytobiorca może spać spokojniej. Najlepszą jednak sytuacją jest fakt posiadania kilku źródeł dochodów jednocześnie. Zabezpiecza to klienta na wypadek, gdyby utracił jedno ze źródeł. Zawsze w takim przypadku zostaje mu drugie.
Zaciąganie kredytów w grupie to doskonały sposób na obniżenie jego odsetek i uzyskanie go przez osoby bez dostatecznie dobrej zdolności kredytowych. Należy tutaj wymienić przede wszystkim młode pary, które dopiero co stają na własne, finansowe nogi i pragną wziąć kredyt hipoteczny. Jeśli posiadają dobrze płatną pracę to teoretycznie ich zdolność kredytowa jest duża. Niestety praktyka jest zupełnie inna. Zdolność kredytową buduję się latami i najczęściej bank odmówi udzielenia kredytu młodej parze, bez dodatkowych zabezpieczeń. Idealnym rozwiązaniem problemu jest dopisanie do listy kredytobiorców rodziców jednej lub obu stron. Dla banku liczyły się będą wtedy nie dwie, a cztery lub sześć pensji, które będą zabezpieczeniem jednego kredytu. Oczywiście rozwiązanie takie wiąże się z ogromnym zaufaniem, ale takie możliwe jest chyba przede wszystkim pomiędzy rodzicami a ich dziećmi.
Aby zawczasu zadbać o nasza zdolność kredytową należy od najwcześniejszych lat dorosłego życia regularnie zaciągać zobowiązania takie jak zakupy na raty. Nawet w przypadku kiedy nas stać na zakup przykładowego telefonu komórkowego za 500 zł, warto przedyskutować ze sprzedawcą jego zakup w oparciu o kredyt ratalny. Jeśli jest taka możliwość nie mamy się co zastanawiać. Każdy poprawnie spłacony kredyt ratalny to pozytywna informacja, jaka widnieje w BIK i jest widoczna za każdym razem kiedy wnioskujemy o kredyt. Aby tak jednak się stało, musimy złożyć odpowiedni wniosek o przechowywanie przez BIK pozytywnych informacji o naszych płatnościach na dany okres czasu. Oczywiście, musimy pamiętać, aby sprzęt zakupiony na raty został spłacony przed dniem, w którym wnioskujemy o nowy kredyt. Jeśli tak się nie stanie, możemy być pewni, że zadziała on na naszą niekorzyść.
Decydując się na rodzaj rat kredytu hipotecznego o jaki wnioskujemy, lepiej dla nas jeśli będziemy starali się o równe raty z dłuższym okresem kredytowania. Takie rozwiązanie zwiększa nasza zdolność kredytową i sprawia, że bank bardziej przychylnie spojrzy na nasz wniosek. Wydłużenie okresu kredytowania oczywiście może nieznacznie zwiększać koszt kredytu, ale i tak zdaje sobie sprawę z tego, że najlepiej byłoby po prostu posiadać odpowiednią gotówkę na zakup lub budowę domu. Wnioskując o kredyt, od razu jesteśmy skazani na ponoszenie dodatkowych opłat, które inkasuje bank.
Aby w pełni zorientować się w sytuacji, możemy sprawdzić swoją historię kredytową przed samą wizytą w banku. Biuro Informacji Kredytowej pozwala na taki wgląd bezpłatnie raz na pół roku. Pozwala to każdemu na weryfikacje poprawności danych wysłanych do BIK przez instytucje, która udzieliła nam wcześniej kredytu. W przypadku kiedy zorientujemy się, że dane są sprzeczne z prawdą, mamy czas i możliwość naprawy tego stanu rzeczy, zanim bank w którym wnioskujemy o kredyt uzna tą informację za nasz błąd i obniży naszą zdolność kredytową.