Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na nieprawidłowe konto

Prasóweczki

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto – Wkrótce wpiszą w życie zmienione przepisy ustawy o usługach finansowych, które pozwalają odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi gdy wtedy osiągnąć.
Nowelizację ustawy o usługach finansowych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe regulacje zaczną obowiązywać w porządku 3 miesięcy po prac ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

 

– Z wniosków do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem wielkich problemów. W skrajnych przypadkach klienci zostawaliśmy w ten system pieniądze, ponieważ nie było procesu zmuszającego klienta do obrotu środków. Dzięki tej odmianie w grupie przypadków zdobędziemy je choćby w ciągu kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W pracy pomyłka we wskazaniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego odbiorcy (o co szczególnie łatwo przy dużych przelewach wykonywanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta czy nawet wykonały przelew na konto podane np. w środkach informacyjnych. Do tej chwili, nie było optymistycznej i ciągłej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych kliencie, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na złe konto będzie przedstawiał swój bank czy WZROST o tym fakcie. Obecny będzie miał 3 dni na poinformowanie konsumencie o błędzie i konwencjach braku zwrotu środków w porządku 30 dni.

– Zwrot materiałów będzie zakładany na specjalny rachunek techniczny, co gwarantuje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, partner w porządku 1 dnia roboczego będzie prowadził je na konto klienta. Gdy w umowę zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w porządku 30 dni, bank czy RUCH będzie zobowiązany do dania płatnikowi danych użytkownika.

– Zapewni to pozytywne dochodzenie roszczenia na trasie sądowej. Podstawę prawną stanowić będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy roszczenie płatnika jest przydatne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W pracy świadczy to, że klient omyłkowego przelewu, który nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i poniesie i wydatki połączone z biegiem.

Impulsem do zrobienia proponowanych kolei były problemy proponowane przez mężczyzn do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został pozwany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w planu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o sprawy obywateli, które były celem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porad Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zachęconych do współpracy w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments